person

STRRRRASZNA GŁOSKA „R” – kiedy dziecko powinno opanować prawidłową wymowę “r”?

Kiedy dziecko powinno nauczyć się prawidłowo wymawiać głoskę “r”?

Kiedy dziecko powinno nauczyć się prawidłowo wymawiać głoskę “r”? Są dzieci, które opanowują niełatwą sztukę, jaką jest prawidłowa wymowa głoski “r”, bardzo wcześnie. Normą książkową jest opanowanie jej dopiero pod koniec 7-go roku życia. Ale nie oszukujmy się: twoje dziecko będzie czuło się komfortowo, jeśli idąc do szkoły będzie już potrafiło mówić prawidłowo. Terapia u logopedy zwykle nie trwa krócej niż pół roku. Jeśli nigdy nie słyszałeś, by twoje dziecko wypowiedziało prawidłowo „r”, poproś o wskazówki specjalistę odpowiednio wcześnie – na tyle, by zdążyło nauczyć się wypowiadać tę głoskę przed pójściem do szkoły.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto skonsultować się z logopedą: przyczyną trudności w nauczeniu się wymowy „r” (także: sz, ż, cz, dż) może (ale nie musi!) być skrócone wędzidełko podjęzykowe. W niektórych przypadkach może być konieczny zabieg chirurgiczny, który da dziecku anatomiczne warunki do wymowy tej głoski. Zarówno przed zabiegiem, jak i po, należy wykonywać specjalne ćwiczenia.

Kiedy dziecko powinno nauczyć się prawidłowo wymawiać głoskę “r”? Jeśli np. pięciolatek zastępuje głoskę „r” przez „l”, ale zdarza mu się „niechcący” prawidłowo wypowiedzieć, możesz czekać, aż nauczy się samo. W niektórych wyrazach łatwiej je wypowiedzieć. Np. tramwaj, droga (po t, d). Spróbuj wyłowić te słowa, w których „r” czasem się udaje, i zachęcaj dziecko, by próbowało je wypowiadać. Najlepiej w zabawie, podstępnie ukrywając zamiar ćwiczenia poprawnej wymowy:)

Pomocne mogą być wyrazy:
trawa, trawnik, traper, trasa, trampki, tramwaj, tratwa, trampki, tran, trąba, trening, troje, trochę, trudny, truskawka, trybuna, drabina, droga, drewno, drewniaki, drut, adres, biedronka, cytryna, hydrant, futro, futryna, jutro, kołdra, landrynki, lustro, opatrunek, patrol, piętro, potrafię, postrach, postronek, siostra, strażak, strefa, stroić, strona, strumyk, struś, strych, utrafić, wątroba, wiadro, wiatrak, wytresować, zdrowy

Jeśli widzisz, że „nie idzie”, nie zadręczaj dziecka, każąc mu wypowiadać skomplikowane łamańce. Poproś o pomoc specjalistę.  Logopeda podpowie, jak ułatwić dziecku trrrudną sztukę mówienia „r”, a w razie potrzeby poprowadzi terapię. Jeszcze trudniejsze zadanie mają dzieci, które głoskę “r” zastępują przez “j”. U nich terapia może potrwać dłużej. Mają też mniejszą szansę nauczyć się prawidłowej wymowy “r” samodzielnie.

Mieszkańców Wrocławia, szczególnie Leśnicy, zapraszam na konsultacje i terapię logopedyczną do Centrum Zdrowia Ogrodowa przy ul. Eluarda 7, gdzie przyjmuję we wtorki w godzinach 7.30-11.00, środy 12.30- 17.00 czwartki 7.30- 11.00, piątki  14.00-17.00, w gabinecie nr 18 ( II piętro).

Uwaga! Jeśli twoje dziecko w miejscu „r” wypowiada głoskę, która nie istnieje w języku polskim (czyli mówi np. „r” podobne do francuskiego lub niemieckiego – gardłowe, języczkowe albo jeszcze zupełnie inne), czym prędzej biegnij do logopedy, bez względu na to, ile syn lub córka ma lat. Nie licz na to, że za rok-dwa samo nauczy się prawidłowej wymowy. Samo może jedynie utrwalić wadę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.