adorable

Pierwsze karmienie łyżeczką.

Do tej pory twoje dziecko piło mleko z piersi lub butelki ze smoczkiem. Nadszedł czas na pierwszy posiłek podawany łyżeczką. Chcesz się do tego przygotować? Oto kilka wskazówek:

  1. Przygotuj miejsce, w którym dziecko będzie mogło znajdować się w pozycji półleżącej. Idealny będzie fotelik do karmienia z uchylnym oparciem. Może być też fotelik samochodowy (radzę zabezpieczyć tapicerkę). Dziecko powinno być stabilne.

Można też poprosić drugą osobę, by trzymała dziecko w odpowiedniej pozycji.

Zdecydowanie odradzam kładzenia dziecka na wysoką poduszkę – będzie się zsuwać, raczej leżeć niż siedzieć.

  1. Zadbaj o to, by dziecko miało podparcie pod nogami.
  2. Przygotuj odpowiednią łyżeczkę: plastikową, twardą, małą, słabo wysklepioną. Można karmić nawet szpatułką lekarską czy patyczkiem do lodów.

Nie należy używać miękkich, silikonowych łyżeczek. Tylko twarda łyżeczka zapewni odpowiednią pracę mięśni dziecka przy karmieniu.

Wielkość łyżeczki powinna być taka, by mieściła się ona w buzi dziecka. Powinno zamknąć usta, trzymając w buzi łyżeczkę.

  1. Przygotuj odpowiedni do wieku dziecka pokarm w formie półpłynnej papki.
  2. Przyda się śliniaczek. Im większy, tym lepszy!:)

Gotów? Telewizor wyłączony? Zaczynamy!

Usiądź naprzeciwko dziecka. Nie obok, nie po skosie. Naprzeciwko. Weź do rąk łyżeczkę. Nabierz trochę papki, skieruj łyżeczkę na wprost buzi dziecka.

Większość osób podaje dziecku pokarm po skosie, od swojej prawej strony – w większości jesteśmy praworęczni, robimy to odruchowo, bo tak jest nam wygodniej.

Ale tutaj nie jest ważna nasza wygoda, tylko dziecko. Dlatego patrz uważnie, czy trzymasz łyżeczkę na wprost.

Połóż łyżeczkę z jedzeniem na dolnej wardze dziecka i zaczekaj, co zrobi. Prawdopodobnie zacznie poruszać wargami i językiem, próbując zebrać jedzenie z łyżeczki. I już! Na pierwszy posiłek to wystarczy! Skrzywiło się śmiesznie? To nie znaczy, że mu nie smakuje. Jeszcze tego nie wie, po prostu musi przyzwyczaić się do nowych smaków. Widzisz, że czeka na jeszcze? Powtórz czynności.

Kiedy już dziecko jest oswojone z nowym pokarmem, wprowadzaj łyżeczkę do buzi dziecka, zatrzymując ją na środku języka. Pamiętaj, że dziecko to nie dorosły, środek języka jest bardzo blisko czubka:) Zadaniem dziecka jest zamknąć buzię i górną wargą zdjąć pokarm z łyżeczki.

Uwaga! Nie wycieraj łyżeczki o podniebienie dziecka! Nie wrzucaj mu jedzenia do buzi! Dziecko powinno być aktywne, zbierać pokarm z łyżeczki, a nie tylko otwierać buzię, pozwalając, by rodzic wrzucał do niej jedzenie.

Kiedy łyżeczka znajduje się w buzi dziecka, a ono nie zamyka ust, naciśnij łyżeczką środek języka. To powinno spowodować odruchowe zamknięcie ust przez dziecko. Potem wróć łyżeczką do wcześniejszej pozycji – tak, by znów znajdowała się równolegle do podłoża – i wyjmij ją z ust dziecka.

Jeśli nie wszystko wyszło tak jak trzeba, nie przejmuj się. I ty, i dziecko dopiero się uczycie:)

Ubrudziło się? To świetnie! Wiesz, że wokół buzi dzieci do 1-go roku życia znajdują się kubki smakowe? Dziecko czuje smak tego, czym jest umorusane.

Nie wycieraj mu buzi w czasie jedzenia! Trudno się powstrzymać? Mama i babcia zawsze wycierały? Trudno, jakoś się przyzwyczaisz:)

Aha. I jeszcze coś. Niech ci nie przyjdzie do głowy, żeby dosładzać albo solić posiłek dziecka. No i jeśli próbujesz jedzenie dziecka, rób to inną łyżeczką. Nie wkładaj jej z powrotem do słoiczka czy miseczki. Niby oczywiste, ale lepiej wspomnieć…

One thought on “Pierwsze karmienie łyżeczką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.