Category Archives: opóźniony rozwój mowy

20Kwi/17

Wpływ wady słuchu na opóźnienie rozwoju mowy dziecka

 Badajcie dzieciom słuch!
Wczoraj po raz kolejny okazało się, że przyczyną opóźnionego rozwoju mowy mojego małego pacjenta (3 lata) jest niedosłuch.
Rodzice przyszli na konsultację, bo pani w żłobku skarżyła się, że dziecko nie bierze udziału w zajęciach, nie chce bawić się z innymi dziećmi, bywa agresywne, prawie nie komunikuje się za pomocą mowy. Mieli “gotową diagnozę”: denerwuje się, bo nie potrafi za wiele powiedzieć. “Pani go nauczy mówić i wszystko się rozwiąże” – mówią do mnie.
Pytam o słuch… – zapewniają, że dziecko słyszy. Wtedy, kiedy chce, kiedy to dla niego wygodne. Upieram się przy badaniu słuchu, mówię, że standardowo je zalecam przy opóźnionym rozwoju mowy. Na szczęście, dają się przekonać.
Wyniki? Na razie tympanometria (bada, z grubsza mówiąc, funkcję trąbek słuchowych) i otoemisja akustyczna (funkcjonowanie ślimaka). Oba badania wykazały duże nieprawidłowości, a nie mamy jeszcze badania BERA.
Drodzy Rodzice! Wada słuchu nie musi polegać na tym, że dziecko jest głuche jak pień. Może mieć zakłócenia w odbiorze, nie słyszeć wybranych częstotliwości, mieć trudność z odróżnieniem dźwięków mowy. Może rozumieć standardowe, często słyszane zdania – typu “Chcesz jeść?”, “Bajka się zaczyna”, “Posprzątaj klocki”.
Jeśli niepokoi Was rozwój mowy dziecka, zróbcie mu badania słuchu!

Kalendarz rozwoju mowy dziecka. Jakie głoski powinno realizować dziecko – od niemowlęcia do sześciolatka

Obawiasz się, że twoje dziecko zbyt długo sepleni? A może jakiejś głoski nie wymawia wcale, tylko zastępuje ją inną? Porównujesz z innymi dziećmi i nie wiesz, czy czekać, aż nauczy się samo, czy interweniować? Poniżej zamieszczam kalendarz rozwoju mowy dziecka – zestawienie głosek, które dziecko powinno umieć wypowiadać w określonym wieku. Continue reading

21Gru/15
person

STRRRRASZNA GŁOSKA „R” – kiedy dziecko powinno opanować prawidłową wymowę “r”?

Kiedy dziecko powinno nauczyć się prawidłowo wymawiać głoskę “r”?

Kiedy dziecko powinno nauczyć się prawidłowo wymawiać głoskę “r”? Są dzieci, które opanowują niełatwą sztukę, jaką jest prawidłowa wymowa głoski “r”, bardzo wcześnie. Normą książkową jest opanowanie jej dopiero pod koniec 7-go roku życia. Ale nie oszukujmy się: Continue reading