child

Co ma trzeci migdał do prawidłowego mówienia? Przerost trzeciego migdałka.

Przerost trzeciego migdałka gardłowego to nie tylko sprawa zdrowia, ale również prawidłowej wymowy. Dlaczego? Bo zbyt duży, dotknięty stanem zapalnym, może upośledzać słuch i prowadzić do oddychania przez usta.

Nasze uszy, nos i gardło są połączone. W górnej części gardła, gdzie znajduje się migdałek gardłowy, mają też ujście trąbki słuchowe. Przerośnięty migdałek może zatykać trąbki słuchowe, powodując tzw. niedosłuch przewodzeniowy. Jeśli ten stan u dziecka trwa, ma ono bardzo niekorzystne warunki do rozwoju mowy. Bo jak dziecko uczy się mowy? Najpierw słucha i na podstawie tego, co słyszy, tworzy sobie w mózgu wzorzec słuchowy wyrazu. Czyli wyobrażenie o tym, jak wyraz powinien brzmieć. Nawet jeśli nie wypowiada jeszcze jakiegoś słowa, to nie znaczy, że nie wie, jak powinno brzmieć.

Dziecko, które niedosłyszy, nie tworzy tego wzorca lub tworzy wzorzec zniekształcony.

Weźmy np. wyraz „plama”. Dziecko z niedosłuchem prawdopodobnie nie usłyszy początkowego „p”, bo jest ono bezdźwięczne, ciche. Usłyszy „lama” i tak wyraz zapamięta. I tak na każdym kroku.

A teraz druga sprawa: oddychanie. Przerośnięty trzeci migdał może zatkać ujście przewodów nosowych. Dziecko ma zatkany nos, oddycha przez usta. Do jego gardła wpada chłodne, brudne powietrze. Będzie częściej niż inne dzieci zapadało na choroby gardła i górnych dróg oddechowych. Z czasem przyzwyczai się do oddychania ustami i trudno będzie to zmienić, nawet jeśli nos będzie już drożny.

Otwieranie ust spowoduje zwiotczenie mięśnia okrężnego warg, opuszczanie języka za dolne zęby. Nie wygląda to ładnie. Tym bardziej, że zdarza się, że przez otwarte usta sączy się ślina.

Oddychanie przez usta uniemożliwia prawidłową pracę języka i warg w czasie połykania, jedzenia, także podczas mówienia. Może spowodować seplenienie międzyzębowe.

Wnioski? Jeśli lekarz stwierdził u twojego dziecka przerost trzeciego migdałka, przestrzegaj jego zaleceń. Zrób wszystko, by wyleczyć stan zapalny i stworzyć dziecku warunki do prawidłowego rozwoju mowy. Jeśli zachodzi taka konieczność, zgódź się na zabieg usunięcia przerośniętego migdałka gardłowego.

2 thoughts on “Co ma trzeci migdał do prawidłowego mówienia? Przerost trzeciego migdałka.

    1. To nie wiek ma znaczenie, lecz stan pacjenta. Obecnie jest dostępna coraz szersza gama leków, które pomagają opanować stan zapalny. Jeśli się da, leczy się pacjenta farmakologicznie. Decyzję o usunięciu podejmuje się, jeśli pomimo stosowanego leczenia trzeci migdał negatywnie wpływa na ogólny stan dziecka, w szczególności – upośledza słuch i powoduje nieustające infekcje. Zaufałabym w tej kwestii laryngologowi:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.